Ибупрофен: шта је то, за шта је, нуспојаве и дозе

Шта је ибупрофен?

Тхе ибупрофен је не-естереоидни анти-инфламаторни лек способан да делује на простагландинешто значи да смањује инфламаторни процес и ублажава бол присутан у њему. Међутим, иако се јако конзумира, дугорочно може изазвати пробавне и хормонске проблеме код мушкараца.

Већ годинама она је постала једна од најчешће конзумираних антиинфламаторних средстава од стране већине шпанског становништва, прије свега због његове економске цијене и лаког приступа.

Међутим, као и сваки други лек, његова употреба мора бити прописана од стране доктора када нам је дијагностицирана болест, јер самозапошљавање може имати озбиљне последице за наше здравље.

Обично га налазимо у облику таблета, мада је могуће наћи иу апотекама на презентацијама коверти или у сирупу, као што се, на примјер, јавља код популарних апотека. Далси(традиционални сируп за децу).

  • Далси: шта је то, за шта је то потребно и дозу у складу са годинама вашег детета

За шта је ибупрофен?

Као што смо споменули, ибупрофен је лијек који спада у групу лијекова познатих каоНестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИД), који се обично користи за лечење бола и запаљења. Поред тога, делује као антипиретик.

Када треба узимати ибупрофен? У којим случајевима? Тачна доза

Као што смо видели, ибупрофен је нестероидни анти-инфламаторни лек, што значи да се са медицинске тачке гледишта користи за лечење и бола и упале, док је корисно у снижавању температуре.

Према томе, ибупрофен је посебно користан у следећим случајевима:

  • Смирите бол:Делује као аналгетик. Идеалан у случају главобоље, мигрене, удараца, зубобоље и болова у леђима или лумбалном делу.
  • Смањите запаљење: Као антиинфламаторно, корисно је, на пример, у случају упала узрокованих остеоартритисом, артритисом и повредама (спортски или не).
  • Доња грозница:Такође делује као антипиретик, тако да је корисно смањити температуру.

Што се тиче тачне дозе ибупрофена, с обзиром да га налазимо у дозама од 400 мг и 600 мг, јасно је да увек морамо следити упутства које вам је дао доктор.

На тај начин, многи медицински стручњаци указују да је, када је у питању ублажавање благог и умјереног бола, пожељно да се одлучи за презентацију 400 мг ибупрофена, остављајући презентацију од 600 мг само у изузетним случајевима (и докле год је то прописао наш лекар). .

Осим тога, уобичајено је конзумирати једну таблету ибупрофена сваких 8 сати.

Нуспојаве ибупрофена

Прекомерна употреба овог лека током дужег временског периода може проузроковати гастриц проблемсод дијареје до мучнине, повраћања и улкуса желуца или дванаестопалачног црева.

С друге стране, познато је да у високим дозама конзумирање ибупрофена може узроковати проблеме са нервним системом, као што су главобоље, тако да ако је овај лијек одабран за главобоље резултат може бити сасвим супротан: далеко од тога да га олакша, Може се погоршати.

Неке научне студије такођер упозоравају на већи ризик од срчаног удара када се ова врста дроге злоупотребљава. У том смислу, Стручњаци истичу да није препоручљиво узимати ову врсту лијекова више од 10 дана мјесечно.

Последице прекомерне употребе ибупрофена

Иако краткотрајна или повремена конзумација ибупрофена (под условом да је прописана од стране нашег лекара) не представља никакав ризик за здравље, чињеница је да се конзумира дугорочно или у вишку може значити Негативне или штетне посљедице по здравље.

На пример, и нестероидни антиинфламаторни лекови уопште и ибупрофен посебно иритирају дигестивни системпосебно желудац.

Из тог разлога, сасвим је уобичајено да након дуже конзумације ове врсте лекова током времена, главна последица ће бити појава гастритисИли у озбиљнијим случајевима, дуоденални или желудачни чир.

Не смијемо заборавити ни да антиинфламаторни лијекови смањују згрушавање крви, јер су контраиндицирани код људи који узимају оралне антикоагуланте.

  • Гастритис: шта је то, како су симптоми и третман

Кардиоваскуларни ризици ибупрофена у високим дозама

Пре неколико година, Одбор за процену ризика на пољу фармаковигиланције Европске агенције за лекове (ПРАЦ), покренуо је а прегледати кардиоваскуларне ризике високе употребе ибупрофена. Док је само ибупрофен конзумиран орално био у прегледу, не рачунајући локалне лијекове (као што су гелови или креме).

У то време, према Европској агенцији за лекове (ЕМА), процењивани су кардиоваскуларни ризици у потрошњи ибупрофена у високим дозама; то је 2.400 мг. дневно и узимају се редовно у дужим временским периодима.

Према ЕМА подсјетнику, ибупрофен се обично узима у много нижим дозама и за кратко вријеме, тако да нема индикација кардиоваскуларног ризика у уобичајеној употреби овог лијека. У ствари, то је један од лекова који се најчешће користи и против бола и против запаљења, што представља познати безбедносни профил у уобичајеним дозама. Овај чланак се објављује само у информативне сврхе. Не може и не би требало да замени консултације са лекаром. Саветујемо вам да консултујете свог поузданог доктора. ТемеАнти-упални

10 Period Hacks All Girls NEED To Know! (Новембар 2019)